školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Adam Basanta

Hostující umělec
17.5.17.6.

Adam Basanta (nar. 1985) je zvukový umělec, skladatel a interpret experimentální hudby, žije a pracuje v Montrealu. Vytváří zvukové a site-specific zvukové instalace a experimentální elektronické a komorní hudební kompozice. Zabývá se vnímáním – a zejména nasloucháním - jako aktivní a participativní činností, zprostředkovávanou lidskými smyslovými orgány i širokou škálou technických přístrojů. Zkoumáním styčných bodů mezi konceptuálními a smyslovými, psychickými a psychofyzickými, tělesnými a fyzikálními aspekty zvuku obrací pozornost diváka k některým vlastnostem procesu naslouchání, kterým není běžně věnována pozornost.
V současné době používá Adam Basanta výhradně přístroje z oblasti komerční zvukové reprodukční techniky, které aranžuje je do zvukově - prostorových instalací. Narušuje tím jejich technické a ekonomické funkce nástrojů masové komunikace a vytváří prostor pro estetické a koncepční uvažování o zvuku, o naslouchání, nahrávací a reprodukční technice a o způsobech, jakými tyto prvky na sebe navzájem reagují. Subverzivním způsobem použití nahrávacích a reprodukčních zvukových technologií odhaluje protetickou povahu těchto nástrojů vzhledem k přirozeným tělesným poslechovým "technologiím".
Jeho zvukové a audiovizuální instalace byly prezentovány v Severní Americe a Evropě v mnoha galeriích a institucích, například v Galerii Carroll / Fletcher (Londýn), Muzeu Serralves (POR), Edith-Russ-Haus für Mediakunst (GER), Vitra Muzeu Designu (GER), Laboral (ESP), Galerii B-312 (Montreal), Fonderie Darling (Montreal), Titanik Gallery (FIN) a v Centru pro současné umění Santa Fe (USA), byly oceněny cenou Prix Ars Electronica v roce 2013 a Cenou Edith-Russ-Haus pro umělce pracující v oblasti nových médií v roce 2014. Autor prezentoval koncerty experimentální hudby například na Mata festival (NY), Gaudeamus Musicweek (NL), CTM Festival (GER), Akousma Festival (CAN) a Mutek Festival (CAN), byla mu udělena řada národních a mezinárodních ocenění, například Metamorphoses 2010 (Belgie) a Grand Prize SOCAN Foundation Awards for Young Composers (Kanada). Jeho hudba byla vydána například vydavatelstvími Kohlenstoff Records (Montreal), Cassauna (USA) a Farmacia901 (Itálie).
Adam Basanta absolvoval bakalářské studium na Simon Fraser University ve Vancouveru a interdisciplinární magisterské studium v oboru kompozice a zvukové instalace na Concordia University v Montrealu.

Tvůrčí pobyt umělce je realizován ve spolupráci s nadací Agosto Foundation.

Země 

Kanada

Medium 

zvukové umění, experimentální hudba, zvuková instalace