školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Alexandr Vatagin / Georgij Bagdasarov

Čt 9.9. - 22:00

Alexandr Vatagin se narodil v Jaltě na Ukrajině v roce 1982 a v roce 1991 přesídlil do Rakouska. Začal se učit hrát až v poměrně pozdním věku, nejprve ve třiadvaceti letech na basu a v pětadvaceti na cello a elektroniku. Na všechny nástroje se učil jako samouk. V současnosti žije jako hudebník a producent ve Vídni. Hraje ve čtyřech kapelách: Port-Royal, Tupolev, Slon a trio Wernera Kitzmüllera. Vydal také dvě kritikou vychvalovaná sólová alba. Alexandr Vatagin se pohybuje vždy na pomezí mnoha hudebních stylů - jako hudebník i producent. Od experimentální elektroniky k písničkářství, od improvizace k rocku, od jazzu k taneční hudbě. Od roku 2008 řídí label Valeot Records, na kterém vyšla alba Port-Royal, Tupolev, Dirac, Slon, Milhaven a mnoha dalších projektů. V roce 2009 ho rakouský hudební časopis The Gap zařadil mezi 100 nejslibnějších mladých rakouských umělců. Spolupracoval s Martinem Siewertem (Trapist, Heaven And), Stefanem Neméthem (Radian, Lokai), Bernhardem Fleischmannem, Dannym Grodym (The Drift, Tarentel), Alexanderem Schubertem (Sinebag, Ahornfelder), Nicolasem Bernierem a mnoha dalšími. Jeho tvorbu nalezneme pod značkami vydavatelstvích jako Valeot, n5md, Mikroton, 12rec, Zymogen, Moozak atd.

Georgij Bagdasarov se narodil se v Kazachstánu v arménské rodině. Nejprve studoval kybernetiku na moskevské Technické univerzitě, pokračoval ve studiu kompozice na Hudební akademii v Moskvě a svá studia zakončil na Filmové škole v Petrohradu. Svou hudební dráhu započal jako kytarista v psychedelickém punkovém bandu a skrze svět konceptuálního techna dospěl do světa volné improvizace, kterou rozvíjí v instrumentáři předmětů nalezených na bleších trzích celého světa. Hraje na saxofon, kytaru preparovanou nalezenými předměty a gramofon. Nahrával i vystupoval s řadou různých umělců v oblasti jazzu, noisu, electronica a dalších hudebních žánrů, byli mezi nimi Richard Deutsch, Jerome Noetinger, Yoshio Mashida, LEs Halmes, Dill, Yutaka Makino, DJ Sniff, Nikolay Rubanov, Fitz Ellarald ad. V současné době žije v Praze a dokončuje své doktorské studium na Filmové fakultě AMU.


V 19.30. premierová projekce filmu v Šedém pokoji:

Šaty (2010,16mm, 5min, r.Alexandra Moralesová)

Film Šaty je krátkometrážní střihová studie, ve které mi jde o tematizaci paměti skrze materiál. Výchozí metaforou, základním obrazem, je šicí stroj, který je analogickým mechanismem k mechanismu paměti (a i k mechanismu filmu). Dochází k sešívání, splétání fragmentů a tvorbě vlákna. Kombinuji barevný a černobílý 16mm film s černobílou inverzí formátu Normal 8 mm. Práce s filmem pro mě zakládá primární materialitu - pozornost k materiálu, k struktuře, ke světlu. Montáž je prostředek pro mozaiku, která rozpouští představu jediné celistvosti a zároveň vytváří nový celek.

Vstupné: 50 Kč