školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Šedý pokoj Hlavní Galerie

Barbora Švarcová - Krajiny čtení

Instalace pro Šedý pokoj
21.5.18.6.
Čt 20.5. - 21:00

„Kniha je krajina a její čtení je procházení se po ní. Čtení není lineární proces, jsou to spíše takové smyčky, kdy musí čtenář neustále přehodnocovat významy událostí již přečtených.“

Instalace Krajiny čtení vychází z románu Anna Karenina. Nezaměřuje se ani tak na obsah knihy samotný, jako na různé způsoby subjektivního čtení. Barbora Švarcová zhodnocuje formální stavbu textu, jeho časovost, vnitřní rytmy, prostupující dějové linie a postavy. Tyto kvality převádí do vizuálních objektů. Současně sleduje odraz textu v proměnující se zkušenosti čtenáře, nebo v osobních interpretacích děje.

Výsledkem všestranného čtení románového textu je série menších instalací, které s geometrickou přesností odrážejí tvar knihy, rozložení textu a časové posuny v příběhu. Rovinu chladné vizualizace překračují subjektivním náhledem různých čtenářských modalit. Každá z nich představuje jeden zaujatý čtenářský zážitek, jeden ze způsobů porozumění textu, aniž by kterýkoli z nich byl přečtením definitivním.

Barbora Švarcová (nar. 1985) je studentkou Centra audiovizálních studií FAMU. Ve své práci se zabývá především fenoménem absence v mediálním povrchu, pracuje s videem a objekty. Její video bylo letos uvedeno v mezinárodním výběru festivalu EMAF.

Videografie: ...před obrazem, za obrazem nikdo nesmí stát... nebo nebude hrát (2009) /
(Ne)pokoj (2009) / Psycho-analýza (2009)

Ocenění: PAF 2009 - cena Ivana L.Galety

(kurátor: Martin Blažíček)

Barbora Švarcová - Krajiny čtení 3

About the Artist 

Další fotografie 

Barbora Švarcová - Krajiny čtení 1
Barbora Švarcová - Krajiny čtení 2
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_3
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_4
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_5
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_2
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_1
Bára Švarcová: Krajiny čtení, instalace_6