školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Projekce

Beyond Horizons a obrazy z Islandu

St 10.2. - 19:00

Program krátkých filmů Beyond Horizons je zaměřen na práce umělců, zabývajích se tím, jak lidé zacházejí s přírodními zdroji v severním Norsku a na dálném Severu.

Výraz “hledět za obzor” znamená hledat nové vědomosti, nebo hledět na něco, čemu ještě zcela nerozumíme, nebo nejsme schopni pochopit. Program krátkých filmů" Beyond Horizons" představuje video práce umělců, zajímajících se o to, jak zacházíme s přírodními zdroji v severním Norsku a dalekém Severu. Důležitým prvkem je právo na zemi a na moře. Dalším zásadním tématem je změna klimatu a vliv místních aktivit v globálním měřítku. Autoři filmů naznačují, že k tomu, abychom mohli pohlédnout za obzor, je potřeba změnit naše myšlení, nebo se dokonce znovu naučit tomu, co jsem již kdysi uměli.

I když jsou taková témata důležitá v současné geopolitické situaci, filmy se také vztahují k tradicím výtvarného umění zabývajícím se dálným Severem. Sever Norska byl od 16. století oblíbeným motivem pro vědce, umělce a cestovatele. Od 70. let minulého století se začala vytvářet osobitá identita severního Norska společně s revitalizací kulturního povědomí původních obyvatel oblasti Samiů a Kvenů. Zájem umělců o teritoria na severu Norska a o daleký Sever v poslední době vzrostl kvůli současné politické situaci.

Hanne Hammer Stien, Kurátorka, Ph.D.- profesorka Tromsø Academy of Contemporary Art an Creative Writing (Kunstakademiet), UiT – The Arctic University of Norway, Nina Toft a Ivar Smedstad, producenti, Atelier Nord

Beyond Horizons je součást projektu Vis Videokunst! (“Screen Video Art!”) Atelieru Nord. Projekce je připravena ve spolupráci s Atelierem Nord a jako součást výstavy Na pomezí samoty/Frontiers of Solitude ve Školské 28.

Program

THE RIGHT TO THE LAND AND THE WATER
režie: Geir Tore Holm
stopáž: 14 min
2010, Norsko

HOLLOW EARTH
režie: Tanya Busse a Emilija Skarnulyte
stopáž: 8 min, 2014
Kanada a Litevsko

TERRA NULLIUS II
režie: Siri Hermansen
stopáž:14 min, 2013, Norsko

NOMAD TALK
režie: Matti Aikio
stopáž: 8 min, 2014, Norsko

THERE’S GROUND IN THE VESTFJORD
režie: Karianne Stensland
stopáž: 10 min, 2014, Norge

LEAVE IT IN THE GROUND
režie: Oliver Ressler
stopáž: 18 min, 2013, Rakousko

BREAKING THE ICE / VANGUARD
režie: Kjetil Berge
stopáž: 6 min, 2014, Norsko

Filmy programu Beyond Horizons jsou zaměřené na management přírodních zdrojů, konceptů krajiny a lidských práv na Severu. Produkce Atelier Nord foundation. Kurátor: Hanne Hammer Stien (Troms Academy of Contemporary Art).

BONUS

Sezóna v Seydisfjordur
režie: Woody a Steina Vasulka
1964, 12 min, ČR

Film byl natočen v Seydisfjorduru - malé osadě na východním pobřeží Islandu, kde se počet obyvatel během sezóny ztrojnásobí. V továrně na rybí moučku pracují studenti z celého světa, lodě přivážejí prázdné sudy, které se v přístavu plní solenými sledi. Lidé dřou šestnáct hodin denně a po večerech pijí pašované víno, protože obchod s alkoholem na sezónu zavírá.

The Atom Station
režie: Nick Jordan, 13 min, 2015, VB

Atom Station je film o industriální a přírodní krajině Islandu; Je to koláž spolující kulturní, ekonomické a ekologické síly, které tento ostrov přetvářejí.

Still breaking the ice

Další fotografie 

Leave it in the groung

The atom station

the right to the land and the water

There is ground in the vestfjord

nomad talk

terra nullus

hollow earth

Sildin a seydisfirdi