školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Subscribe to Newsletter feed

Search form

Exhibition

Franz Cap

Pravděpodobný příběh Františka Čápa.
Vernisáž výstavy unikátních fotografií režisérovy zahraniční éry. Autorské čtení z knihy Hany Slavíkové Franz Cap Průvodce životem a dílem filmového režiséra Františka Čápa, vydané JAMU na sklonku roku 2016.
13.3.7.4.
Mon 13.3. - 18:00

Nejmladší filmový režisér v teprve dvacetiletém Československu, který záhy uspěl na Biennale di Venezia (Noční motýl/ La falena 1941) i na MFF v Cannes (Grand Prix - Muži bez křídel, 1946). Výrazný tvůrce československé kinematografie čtyřicátých let, jenž přestal pro českou laickou i odbornou veřejnost existovat po emigraci v roce 1949. Co bylo dál? Točil ve vybombardovaném Berlíně, v ruinách Říšského sněmu (Die Spur führt nach Berlin, 1952), s Marcellem Mastroiannim pak v Piranském zálivu, nedlouho po odsunu Italů ( La ragazza della salina, 1957), půl roku strávil v Izraeli. Stal zakladatelem moderní slovinské kinematografie. Přesuny, odsuny, útěky, tísně, úspěchy. Homesickness. Evropa jako prostor neklidu vnímaná skrze osobnost/postavu známou v mezinárodním měřítku jako Franz Cap. Svého času bytem ve Školské 7.

Doprovodný program:

V rámci vernisáže 13. 3.: Kromě přednášky o režisérově životě a autorského čtení z nové knihy Franz Cap: Průvodce životem a dílem filmového režiséra Františka Čápa, zazní rovněž bóra, dující nad Terstským zálivem.

Út 14.3.2017 od 19:30 Adventure in Berlin...Europe...Israel

Komentovaný průřez Čápovým zahraničním dílem, kombinovaný s fragmenty scénáře hraného filmu Franz Cap Cinemundial. Bóra duje dál.

Vstup zdarma

Images