školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Ewa Jacobsson: Bolavý stůl

audiovizuální performance
Po 22.2. - 19:00

/Performanci předchází komentovaná prohlídka aktuální výstavy Na pomezí samoty začínající od 17h v Galerii Školská 28 přes Fotograf Gallery a galerii Ex Post/
.
Bolavý stůl
Objekty, hlas, nahrávky z Prahy promíchané s vysoce zpracovanými zvuky odjinud.

Koncept Bolavý stůl se týká extrapolace téma chtěného a nechtěného. Využívá vyhozených, zahozených, opovržených, odmítnutých ...nalezených předmětů. Posbírané po pražských ulicích, jsou Ewou předměty pečlivě tříděny, baleny do materiálů jako marcipán, kousků voskovaného plátna, igelitu, apod.

V procesu této transformace předměty, odmítnuté jejich původními vlastníky, získávají novou zvukovou kvalitu. Ewa přitom používá všední každodenní zvuky, kterým většinou nevěnujeme velkou pozornost.

"Zvláště my, kdo žijeme ve městě, si věci neponecháváme, neuchováváme potraviny, nezáleží nám na nich. Přecpáváme se sladkostmi, obklopujeme doplňky, jsme posedlí hygienou. To nás oddaluje od skutečných nutností a vůle nevzít si vždy víc, než člověk potřebuje. Stále více pracuji s vnitřní krajinou, s mentálními procesy vzdálenými od toho, co je kolem nás. Tam se tvoří to, co je venku a péče o venkovní krajinu. Není mezi tím rozdíl, je to to samé.
Ewa Jakobson

Ewa Jacobsson (NO) je vizuální umelkyně a skladatelka. Zvukové terénní nahrávky pořizuje již od osmdesátých let. Její práce zahrnuje site-specific instalace, zvukové kompozice, zvukové objekty a performance, které prezentuje na výstavách, v muzeích, koncertních sálech, ale i na ulicích, kde umožňuje participaci publika. Oblíbenými materiály, které se opakovaně objevují v jejím díle, jsou marcipán, olej, ocel, drát, fotografie a kresba. Ewa Jacobsson žije a pracuje v Oslu a účastní se výstav a festivalů po celé Evropě.

Tvůrčí pobyt umělkyně je realizován ve spolupráci s Agosto Foundation.

Další fotografie