školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Hlavní Galerie

Fotografie jako fotografie – Bořek Sousedík, Karel Kameník, Josef Moucha

Fotografie 80.let - Nekonečné čekání
8.10.29.10.
Pá 7.10. - 20:00

Z technických důvodů je výstava ukončena dnes 29.10.

omlouváme se za změnu.

Výstava v Galerii Školská a v Šedém pokoji představuje výběr z díla tří výrazných osobností generace českých fotografů, jejichž tvorba se formovala během 80. let. Pro kurátora Tomáše Pospěcha byl referenčním rámcem pojem vizualismus, který v roce 1980 definoval a aplikoval mediální umělec a teoretik Andreas Müller-Pohle. Otázkou zůstává, zda se u nás jednalo o vizualismus, rozvíjení podnětů subjektivního dokumentu nebo o reflexi programu elementární fotografie, jak byla tehdy diskutována v Polsku. Každopádně v 80. letech ovlivňoval vizualismus výrazně přemýšlení o dobové fotografii a hlásily se němu desítky evropských autorů. Fotografie Josefa Mouchy, Karla Kameníka a Bořka Sousedíka byly v posledních letech v pražském prostředí vystavovány jen zřídka. Výstava proto nabízí unikátní příležitost je vnímat v širším kontextu fotografické retrospektivy 80. let.

V českém prostředí byli s vizualismem spojováni především autoři, kteří se odkláněli od převážně sociálně formulovaného dokumentu k subjektivnější autorské výpovědi. Fotografie pro ně přestávala být reprodukcí objektů a tlumočením společensky formulovaných obsahů, stávala se „zážitkem“ vidění, spojeného s hledáním autonomního fotografického projevu. Taková fotografie není pohlcena tím, co ukazuje, protože odkazuje hlavně na sebe. Vizualismus je proto mimo jiné také vizuální úvahou o fotografii, metajazykem.

Výstava je součástí festivalu Fotografie 80.let - Nekonečné čekání, který v měsíci říjnu probíhá v devíti pražských galeriích. Festival organizuje platforma Fotograf v rámci partnerství s Magistrátem hlavního města Prahy.

Vystavující autoři: Karel Kameník, Josef Moucha, Bořek Sousedík. Kurátor: Tomáš Pospěch.

Výstava probíhá v Galerii Školská 28 a v Šedém pokoji.

součástí je přednáška Tomáše Pospěcha Fotografie jako fotografie v pondělí 10. října 2011 v 18:30

Děkujeme za spolupráci Galerii Fotograf a za zapůjčení rámů FOTOFORUM.