školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Franz Hautzinger, Matija Schellander

elektroakustická improvizace
Ne 19.2. - 20:30

Asociace MLOK ve spolupráci s galerií Školská a za podpory Rakouského kulturního fóra v Praze uvádí dva rakouské významné tvůrce: jednoho z nejrespektovanějších hráčů současné hudby Franze Hautzingera (skladatel/improvizátor, trumpetista) s dvacetiletou pedagogickou praxí spolu s oceňovaným kontrabasistou a hráčem na elektroniku Matijou Schellanderem.

lemurie on livestream.com. Broadcast Live Free

Franz Hautzinger (1963) studoval trubku na univerzitě ve Štýrském Hradci, ale ochrnutí rtu jej donutilo na šest let zcela přestat hrát. Po přesídlení do Vídně začal objevovat neakademické přístupy k hraní a od roku 1989 postupně vyvinul vlastní specifický styl hraní na trubku. Zprvu hrál v různých větších ansámblech v kruzích okolo Christopha Cecha a Christiana Mühlbachera (Nouvelle Cuisine, Striped Roses), pak spolu s Helgem Hintereggerem nahrál své první CD "Zong of se Boboolink". Velký vliv na jeho vývoj měl desetiměsíční pobyt v Londýně, kde hrál především s Kennym Wheelerem, Henrym Lowtherem, Johnem Russelem a Stevem Noblem. Výsledky londýnských podnětů najdeme v nejrůznějších podobách: v proměnlivé instrumentaci Regenorchester, v kvartetu s Helgem Hintereggerem, Orenem Marshallem a Stevem Noblem nebo v triu Speakers’ Corner s kytaristou Martinem Siewertem a bubeníkem Wolfgangem Reisingerem. V roce 2000 vydal sólovou desku Gomberg, která vzbudila senzaci: představil na ní do té doby neslýchaný svět zvuků, jež vyvinul při své hře na čtvrttónovou trubku. Nepoužívá zásadně elektronické zvuky, ale sleduje vývoj digitální hudby na svém nástroji. Poté následovaly spolupráce a nahrávky se slavnými improvizátory jako jsou Derek Bailey, Keith Rowe a John Tilbury, Axel Dörner, Christian Fennesz nebo Otomo Yoshihide a Sachiko M. V posledních letech je pro Hautzingera příznačná zpomalená zvuková mikroskopie, hudební senzualismus nebo souhra s groovovými melodiemi (Regenorchester XI a XII). Franz Hautzinger vyučoval dvacet let na vídeňské univerzitě, je členem berlínského ansámblu Zeitkratzer (od roku 1999) a mimo jiné také přijímá zakázky od Klangforum Wien.

Matija Schellander (*1981) je improvizátor, hudebník a skladatel elektroakustické a instrumentální hudby. Studoval počítačovou hudbu a elektronická média na Universitě hudebního a užitého umění ve Vídni a na kontrabas na Vídeňské konzervatoři. Během deseti let své kariéry složil elektronické a instrumentální skladby pro množství nejrůznějších skupin, ke zvukovým instalacím i tanečním představením. Nejvýznamnější jeho projekty jsou např. duo Rdeča Raketa s Majou Osojnik, duo s turntablistou dieb13 anebo Low Frequency Orchestra či kvintet Metalycée.
V současnosti přesídlil do Berlína kde čile spolupracuje s tamní početnou improvizační scénou.

Vstupné: 90 Kč – Snížené: 70 Kč

Další fotografie 

Franz Hautzinger
Matija Schellander