školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Grzegorz Drozd

Hostující umělec
1.3.31.5.

Grzegorz Drozd (*1970) absolvoval v roce 2007 na Akademii výtvarných umění v ateliéru malby (prof. Jaroslaw Modzelewski). Vystavuje od roku 2003 v Polsku, Švédsku, Veké Británii a Rusku. V roce 2007 představil svůj projekt LACK v Centru pro současné umění na Zámku Ujazdowski ve Varšavě. V roce 2003 spoluorganizoval projekt Change of Traffic Flow. Žije a pracuje ve Varšavě.

Během svého tříměsíčního pobytu v Čechách se bude věnovat projektu "Encyklopedia" - souboru maleb inspirovaných encyklopedií pro děti vydanou v roce 1976. Forma a obsah encyklopedie byla silně podmíněna dobovou ekonomicko-politickou atmosférou v tehdejším Polsku. Z naší současné perspektivy je důkazem mnohovrstevnaté společenské deformace založené na ideologii kolektivního štěstí, bohatství a naděje. Obrazy domova, ulic, továren i modelu rodiny předkládala malým příjemcům s neobyčejnou poetikou a výrazem.

Cílem Grzegorze Drozda je pomocí formální a významové deformace materiálu na jedné straně vytvořit historický komentář, na straně druhé analyzovat a kritizovat otázky spojené s funkčností a působením sociálních mechanismů v současné demokracii. Zároveň chce poukázat na vztahy mezi individualitou a kolektivismem jak v minulosti, tak i v současnosti a zdůraznit při tom hrozby a dilemata naší existence.

Rezidence je podpořena Mezinárodním visegrádským fondem, programem Visegrad Artist Residency Programme (VARP).

Grzegorz Drozd

Země 

Polsko

Medium 

malba