školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Projekce

Ian Helliwell

So 13.1. - 20:00

Brightonský filmař, zvukový experimentátor a výtvarný umělec pracující převážně s nalezeným filmovým materiálem a podomácku vyrobenými low-fi elektronickými nástroji. V galerii Školská Helliwell představí průřez vlastní tvorbou zahrnující mj. filmy Origami (2003) 0:50, Rust To Dust (2006) 2:25, Interpenetration (2004) 3:25, Striations (2005) 4:10, Get Set (2005) 3:20.

Od roku 1994 realizoval více než 40 krátkých experimentálních filmů, jeho práce jsou zastoupeny v kolekcích Lux London a Light Cone Paris.

Helliwell pracuje s nalezenými Super8mm filmy, které upravuje celou škálou experimentálních technik přímého ručního zásahu do obrazu (leptání, přemalba, mechanické poškozování) a dále je převádí do formátu BetaSP podomácku vyrobeným filmovým scannerem. To zahrnuje i neobvyklý systém dvojprojekce, kdy jsou na scanner promítány současně dva filmy v různých rychlostech. Jeho práce nesou kvality přepracovaných ready-made filmů, stejně jako abstraktně výbušné kvality ručně zpracovaného filmového materiálu. Výsledný obraz značně psychedelické kvality Helliwell doplňuje soundtrackem hraným na elektroakustické nástroje vlastní konstrukce, mj. The Megatherm a Hellioptical, které převádí obraz 8mm filmu na elektronický zvuk.

Ian Helliwell

About the Artist 

Image