školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

James Wyness; Biliana Voutchkova & Michael Thieke

volná improvizace
Po 25.11. - 19:30

James Wyness je hudební skladatel a performer, který pracuje s instrumentálním, přirozeným i elektronickým zvukem. Vytváří skladby, živá vystoupení, zvukové instalace, používá terénní i studiové nahrávky, ručně vyrobené akustické a elektronické nástroje a nalezené objekty.
Jeho práce je v současné době zaměřena na soustředěný výzkum složitosti a materiální povahy zvuku. To zahrnuje zkoumání různých forem zvuku a jeho prostorového chování v přirozeném prostředí i v architektuře.
James Wyness pořádá "The Creative Applications of Sound", měsíční série tvůrčích laboratoří, které spojují nahrávací studio a poslechové relace s terénním nahráváním. Pravidelně spolupracuje s umělci z jiných oborů na projektech, které zkoumají sociální aspekty umění.
Provozuje vydavatelství Reekin lum records, která v roce 2013 vydala tři limitované edice CD terénních nahrávek.
James Wyness je aktuálním hostujícím residentem galerie Školská 28. Svou sólovou performanci popisuje jako volně improvizovanou hudbu pro preparovaný žaltář, ozvučené kovové objekty a nahrané zvuky.

Voutchkova/Thieke duo
Duo intenzivně spolupracuje od roku 2011, důsledkem čehož se jejich silné zaujetí pro zkoumání mikroelementů, které stupňují vnímavost jich samých i publika, vyvinulo v hudbu plnou mikrotonality a pomalých intimních zvukových krajin. Noří se s oblibou do improvizace i současné kompozice a jejich hledání neustává, naopak se stále rozpíná.
Příležitostně se duo rozšiřuje o hosty nebo vystupuje v neobvyklých podmínkách, například v úplné temnotě. Na nejbližších koncertech odehrají kromě improvizací také skladby od Tristana Muraile, Petera Ablingera a Antoina Beugera. Na podzim 2013 vydali CD Already there na švýcarské značce Flexion Records.

Biliana Voutchkova studovala klasické housle a během univerzitních let se zapojila do newyorské scény současné a improvizované hudby. Tvoří v nejširším možném záběru hudby, zvuku a pohybu jako improvizátorka i interpretka, jejímž krédem je přistupovat k jakékoli hudbě s nespoutanou inspirací a svobodou. Žije v Berlíně, hraje s tanečníky, improvizátory, skladateli a výtvarnými umělci, mezi něž patří například Frances-Marie Uitti, Matthias Bauer, Audrey Chen, Louise Wagner, Chiyoko Szlavnics a Michael Thieke. Vystupuje na festivalech po celém světě, spolupracuje se soubory Solistenensemble Kaleidoskop, Ensemble Modern, Splitter Orchestra, Insomnio a MozaikEnsembles a dalšími.

Michael Thieke se v současné době podílí na několika projektech, které se zaměřují na různé protichůdné aspekty jeho hudebních zájmů. Od vedlejších linií jazzu a free jazz přes plně komponované skladby až po hudbu soustředěnou na tiché hlukové zvuky. Mimo jiné působí v: Michael Thieke Unununium (Luca Venitucci akordeon a piano, Eric Schaefer bubny, Derek Shirley basa, CD: where shall i fly not to be sad, my dear?, charhizma/2006, rozšířená verze s Martinem Siewertem na kytaru, Christianem Weberem na kontrabas a Stevem Heatherem na bubny), The International Nothing (klarientové duo s Kaiem Fagaschinskim, CD: mainstream, ftarri 2006), The Magic I.D. (Christof Kurzmann, Kai Fagaschinski & Margareth Kammerer, CD/LP: till your breath gives out, Erstwhile 2008), Hotelgäste (Derek Shirley baskytara, Dave Bennett kytara, CD: flowers you can eat, schraum/2005), Nickendes Perlgras (Michael Anderson trubka, Eric Schaefer bubny, CD: Die hintere Vase, Jazzhausmusik/2000 a meat hat, konnex/2005), TGW (Christian Weber baskytara, Michael Griener bubny, CD: -- ayler records/2007).

Vstupné: 80 Kč – Snížené: 60 Kč