školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Jez riley French, Jo Ray a hosté

Zvuková a vizuální performance
Čt 19.6. - 22:00

Audiovizuální performance a instalace zvukového umělce a výtvarné umělkyně z Velké Británie.

Jez riley French - performance zvukové intuitivní kompozice + projekce

sónická architektura - terenní nahrávky prostor a objektů z Krásné Hory, Dolních Počernic a Prahy - zvuky ryb a vodních rostlin - hra na citeru a malé objekty/nástroje.

Joanne Ray - objekty a stereoskopické fotografie
Jo Ray, Viewing platform, 2004

sondáž do obvyklých poměřovacích systémů - skutečných a pomyslných prostor - a aktu našeho vnímání.

Jo Ray se zabývá vztahem člověka k prostoru – architektonickými instalacemi a intervencemi ve městech a krajinách odkrývá a zpochybňuje naše běžné vnímání a hodnocení systémů. Hraje si s měřítky a poměřováním, prostorem a objekty tak, aby zacílila pozornost na to, jakým způsobem vnímame svět kolem nás. Většinou pracuje s nalezenými materiály v místech instalací.

Jez riley French se téměř tři desítky let zabývá improvizovanou a intuitivní hudbou jak prakticky (hudebník, organizátor, vydavatel), tak teoreticky (píše pro hudební časopisy, např. WIRE). Jeho hudební postupy spočívají na několika pricipech: Terénní nahrávání – již dávno v mládí začal dělat nahrávky jak běžných, tak zvláštních či skrytých zvuků, se kterými dále pracuje tak, že mu nejde o kvalitu nahrávky, ale o to, aby ji mohl kontrolovat a ovládat. Předměty a nástroje – v takových případech pracuje s nástroji jako GuZheng, citár, kytara, shamisen, ale také hudební skříňky a každodenní předměty, které často nachází v blízkosti míst, kde koncertuje. Vnitřní zvuky elektronických zařízení – od počátku 80-tých let vyvíjí metodu práce s různými elektronickými zařízeními, aniž by do nich cokoli zapojoval, ale za pomocí snímačů prozkoumával vnitřní zvuky těchto zařízení.

Kromě svých sólových vystoupení má za sebou řadu společných projektů s Ben Gwilliam, Lee Patterson, Rob Mackay, Lauren Smith, 7 Hertz, Pamelia Kurstin, John Jasnoch, Mick Beck, Charlie Collins, Chris Sharkey, Dave Kane, Christophe De Bezenac, Damo Suzuki, Bob Levene, Rob Gawthrop, Karen Winzer, Helmut Lemke, Chris Gladwin etc.

V Čechách loni vystoupil sólově v Praze v galerii Školská 28 a v Brně na Skleněné louce společně

french a ray

Další fotografie 

Jez riley French, Jo Ray (1)
Jez riley French, Jo Ray (2)
Jez riley French, Jo Ray (3)