školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

John Bischoff / Kenneth Atchley

veřejná nahrávka Českého rozhlasu
Pá 28.5. - 21:30

Dvojkoncert představí skladby dvou legendárních osobností elektronické a počítačové hudby. Oba autoři vycházejí z pionýrských dob sanfranciské scény 70. a 80. let a v galerii Školská 28 představí své současné koncertní projekty založené na elektroakustickém zvuku a digitální syntéze.

John Bischoff

Tvorba Johna Bischoffa je neodmyslitelně spjata s počátky elektronické hudby v 70. letech. Společně s Jimem Hortonem, Timem Perkisem, Davidem Behrmanem, Paulem DeMarinisem a Richem Goldem založil "Ligu automatických hudebních skladatelů" (The League of Automatic Music Composers), skupinu, která jako první použila síťové zapojení primitivních mikropočítačů pro živou hudební produkci. Od roku 1985 navazuje na tuto experimentální tradici jako člen skupiny The Hub. Jeho hudební jazyk sestává z širokého rejstříku elektronických šumů, tonálních proměn a digitálních chyb. Bischoffovi sonické skulptury však využívají nejen elektronický zvuk. Do hudebního tvaru zapojuje akustické zvuky píšťal, zvonků a perkusí, které nechává souznít se syntetickým počítačovým zvukem. Používá již klasický "crackle box", analogový nástroj vyvinutý v centru Steim, zvuky hraček a hracích skřínek. Zmíněné nástroje jsou pro něj stejně tak zdrojem zvuku, jako materiál pro počítačovou dekonstrukci zvuku. V současnosti se věnuje skladbě a živému koncertování, vydává na značkách Tzadik, New World, 23Five a dalších.
Scot Leshman Lancaster, History of the Hub, pdf

Kenneth Atchley

Kenneth Atchley je americký hudebník, skladatel a zvukový umělec narozený v Libanonu. Jeho tvorba zaujímá široký rámec od zvukových objektů a imersních instalací po koncertní elektroakustické skladby. Využívá bohatý zvukový materiál čistých generovaných frekvencí, elektronický šum i bohatě harmonické zvuky ve spojení se zvukovými objekty a akustickými nástroji. Hudební principy svých skladeb někdy spojuje s videoprojekcí. Důležitou součástí jeho živého hudebního projevu je unikátní akustika prostoru, respektive jemné témbrové a harmonické proměny závislé na pozici posluchače v prostoru. V 80.letech spolupracoval se skupinou Rota-League (spol. se Samem Ashleym, Barbarou Golden, ad). Spolupracuje s choreografy a tanečníky, je autorem opery Edison's Last Project(ION) a chorální skladby Lumiere de Main. Vydává na značkách Auscultare Research a 23Five.

Decay Trace, John Bischoff

Vstupné: 100 Kč – Snížené: 80 Kč