školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Prezentace Hlavní Galerie

Kamila Ženatá - Pick up your Phone

audiovizuální instalace
8.3.4.4.
Po 7.3. - 19:00

"Cizí hotel, cizí pokoj. Ve vedlejší místnosti zvoní telefon. Zvoní každou noc ve stejnou hodinu, nikdo jej však nezvedá. Někdo z aktérů příběhu odehrávajícího se ve vedlejším pokoji je ve špatném čase na špatném místě, či se možná nachází na správném místě, ale v nesprávnou chvíli. Prolínání časových rovin, nemožnost komunikace, uvíznutí vzpomínek v lidské paměti a jejich transformace do snového světa".

z technických důvodů proběhne deinstalce výstavy v ponděli 5. dubna.
pokud máte zájem se sejít s Kamilou Ženatou, přijďte od 12. hodiny na malou dernisáž.

omlouváme se za změnu.
Školska 28


Témata posledních projektů Kamily Ženaté jsou paměť, vnímání vzpomínek a posun od prožitého reálného zážitku k tomu, jaký obraz si naše paměť o zážitku uchovává.

V instalaci Pick Up Your Phone klade autorka témata paměti a vzpomínek do souvislosti s principem utváření lidských vztahů. Zkoumá, proč mají v současnosti lidé problémy reálné vztahy navazovat a při své sondě do hloubky problematiky přichází s odpovědí na tuto otázku. Rozostřené a mlhavé vjemy na hranici reality a fikce pak předkládá jako výsledek, ke kterému došla na základě svých úvah o emočních zápasech, které nenaplněné vztahy vyvolávají a o tom, jak paměť přetváří prožívané okamžiky a pocity do vzpomínek.

Výstavní prostor je rozdělen do dvou vzájemně komunikujících částí. Jedna z nich zůstává téměř prázdná, je v ní umístěn chvílemi zvonící telefonní přístroj a dvě projekce mechanických hraček. Druhá je scénografickou instalací, která pracuje se světlem - respektive se střídáním světla a tmy, s hlasy a obrazem fosforeskující sítě u stropu, představující mnohovrstevnatý symbol. Síť může být interpretována jako vizualizace lidské paměti, jako síť vztahů, které si budujeme, i jako alegorie pavučiny, do které zvíře loví své oběti (v kontextu výstavy lze mluvit o člověku polapeném ve svém vlastním světě). Jedna z nejdůležitějších interpretačních rovin se však vztahuje k síti komunikační. Pick up Your Phone zřetelně poukazuje na problematiku odtažitého kontaktu, zprostředkovanému elektronickými komunikačními sítěmi a neochotu setkávat se v reálném světě - autorka v této souvislosti mluví o „virtuální realitě, kterou nelze žít“.

Pro tvorbu Kamily Ženaté je charakteristická všestrannost, vyjadřuje se prostřednictvím maleb, fotografií, videí, textů. Její dílo však má největší náboj, pokud pospojuje všechny prvky do jedné kompaktní instalace. Motiv paměti, který hraje neopomenutelnou roli i v instalaci Pick Up Your Phone, lze vztáhnout také k volbě objektů, které Ženatá do svých instalací zapojuje: zatímco témata jsou současná, prostředky, pomocí kterých jsou předkládány, mají svoji historii, svoji paměť. V případě instalace ve Školské je to telefonní přístroj, který Ženatá zvolila za hlavní motiv celé výstavy: černý aparát s kulatým otočným ciferníkem, který byl před dvaceti lety nedílnou součástí každé domácnosti. Propojování moderních technologií − audio a video instalací s předměty z bleších trhů a bazarů dodává projektům Kamily Ženaté nejen na originálnosti, ale také určité nadčasovosti.

Silvie Šeborová

Tisková konference k výstavě s autorkou a kurátorkou bude v pondělí 7.3. od 11. hodin.
Součástí výstavy je publikace autorského textu Kamily Ženaté Kačenka hledá lásku.
Kurátorka: Silvie Šeborová
Technický asistent: Jaroslav Pecha

okno

Další fotografie 

vlček
Kamila Ženatá_8
Kamila Ženatá_7
Kamila Ženatá_1
Kamila Ženatá_2
Kamila Ženatá_3
Kamila Ženatá_4
Kamila Ženatá_5
Kamila Ženatá_6
instalace Pick up your phone
video
slipka
Kamila Zenata, vernisaz, foto skolska
Kamila Zenata, vernisaz, foto skolska