školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Karel Cudlín

Karel Cudlín se narodil 28. června 1960 v Praze v rodině lékaře a úřednice. Vyrůstal na Žižkově. V roce 1979 absolvoval gymnázium Na Pražačce. Právě na gymnáziu se začal zabývat fotografováním, s čímž mu podle rozhovorů s ním, pomáhal jeho strýc, který byl amatérský fotograf. Po maturitě nastoupil na střední školu sociálně-právní, kterou studoval v letech 1979-1981. Na studiích se systematicky věnoval fotografii s romskou tematikou.

Po studiích byl krátce zaměstnán u Pohřební služby a poté nastoupil do družstva Fotografia, kde pracoval od roku 1981 do roku 1983 jako fotoreportér. Fotografoval svatby, pohřby a promoce. V této době také nafotil soubor Maturanti. Cudlínovým dalším tématem byly tzv. komunistické mítinky. Na třetí pokus se mu podařilo dostat na FAMU, kde v roce 1987 absolvoval katedru umělecké fotografie.

V roce 1988 samostatně vystavoval v tehdy prestižní síni Fotochemy na pražském Jungmannově náměstí a byl přijat jako fotoreportér do týdeníku Mladý svět. Od roku 1992 spolupracoval s deníkem Prostor a krátce také působil v Lidových novinách. V letech 1994-96 pracoval pro agenturu ČTA.

Po roce 1989 se zabýval otázkou utečenců, fotografoval Valdickou věznici, odchod sovětských vojáků z Československa.

Roku 1991 odjel s fotografem Vojtou Dukátem na Ukrajinu. Od roku 1996 sleduje běžný život na pozadí dlouhodobého politického konfliktu v Izraeli. Roku 2005 mu vydalo Národní divadlo publikaci dokumentující uměleckou sezonu první scény.

V současné době je Karel Cudlín na volné noze, dlouhodobě spolupracuje s Respektem a Revolver Revue.

Dílo

K. Cudlín se nejprve věnoval Romské problematice, po komerčním fotografování svateb, pohřbů a promocí nafotil cyklus Maturanti. Později se stal známý jako oficiální fotograf Václava Havla. Většina jeho fotografií ale vzniká na cestách (Praha, New York, Slovensko, Ukrajina, Polsko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko, Kavkaz, Izrael).

Karel Cudlín

Země 

Česká republika

Medium 

fotografie