školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Projekce

KINO ASIA: Legenda o Bílém hadovi

Filmový vzdělávací cyklus vysoké kvality a nízké rozmrzelosti zaměřený na čínskou operu ve filmu. Provází: Ladislav Čumba.
Po 19.12. - 18:30

Mnoho evropských prací pojednávajících o čínské opeře mluví o překvapivých dějových zvratech jako o čínské analogii k principu Deus ex machina. Dost nepřesně. Evropské drama nemá analogii k takové dějové výstavbě. Z pohledu evropského diváka by bylo lépe otevřeně přiznat postup, když už autor neví, jak dál, tak z nejméně pravděpodobných pokračování se vybere to, které je svou nepravděpodobností ještě šílenější než to, které už i tak bylo za hranicí divákovi představivosti.

Opera Legenda o Bílém hadovi se odehrává na Západním jezeře ve městě Chang-čou. Existuje čínské přísloví: Na nebesích je ráj. Na zemi jsou Su-čou a Chang-čou.

Příběh opery vychází z jedné z klasických čínských lidových pověstí. Mladý Xu Xian se prochází po prolomeném mostě. Osmnáct let předtím se mu stala podivná věc. Na trhu si koupil bonbony, místo nichž mu však jeden z osmi Nesmrtelných omylem prodal pilulky nesmrtelnosti. Po několik dnů od jejich pozření prožíval divné stavy a když Nesmrtelný svůj omyl zjistí, popadne právě na Prolomeném mostě malého chlapce za kotníky a vytřepe z něj pilulky nesmrtelnosti do Západního jezera. V jezeře žije Bílý had s podobou nadpozemské krásky a její nepokrevní sestra v podobě Zeleného hada. Spolu s nimi tam žije proradný bojovník v podobě Želvy, který obě sestry nenávidí, protože na rozdíl od Bílého hada nestačil spolknout pilulky nesmrtelnosti. Xu Xian při procházce kolem jezera narazí na Bílého hada se Zeleným hadem, kterým zapůjčí deštník. Xu Xian a Bílý had se do sebe okamžitě zamilují, aniž by zatím tušili, jak jsou jejich osudy provázány. Následuje svatba. Želva se proměnila v buddhistického mnicha a jménem Fahai a v chrámech v horách nad Západním jezerem kuje plány na zničení Bílého hada. Rozhodne se za každou cenu šťastné manželství rozbít. Navykládá důvěřivému Xu Xianovi, že by s ním měla jeho žena pít víno. Moc dobře ví, že se kráska po požití alkoholu promění opět v Bílého hada. Nicnetušící, avšak podezřívavý, Xu Xian těhotnou manželku přemlouvá, aby se s ním víno pila.

Scéna, kde Bílý had odporuje svému muži, je ke shlédnutí v mnoha verzích i na youtube a patří ke klasickému fondu čínského drakonického humoru:

- Muži, necítím se dobře, víš že pro Tebe udělám cokoli, ale v devátém měsíci těhotenství se s Tebou nemůžu opít do němoty.
- Ženo, jestli mě miluješ, nenechej mě pít samotného.
- Ale muži, víš, že Tě miluji, ale necítím se dobře, nemůžu pít víno a opít se...
- Ženo, přece Tě nebudu přemlouvat. Nechci se opíjet sám.
- Muži můj drahý, vždyť přece vidíš, že jsem v pokročilém stádiu těhotenství a neměla bych pít.
- Ale ženo, já bych si to přál.
- Muži můj, prosím nepřemlouvej mne.
- Chci se opít do němoty. Nechci být sám. Čeho se bojíš?
- Muži, prosím, nepřemlouvej mne k pití alkoholu.

Poté následuje proměna. Bílý had se vrátí do své hrozivé původní podoby. Xu Xiana to natolik šokuje, že strachem zemře.
Kráska Bílý had se však v doprovodu své sestry Zeleného hada vydává do hor, kde se jim podaří ukrást bylinu jež muži navrátí život.
Xu Xian ožije a opět Bílého hada v její ženské podobě miluje. Želva se úspěšně pokusí unést Xu Xiana do hor a uvěznit ho v chrámu. Oslabený Bílý had ani s pomocí sestry není schopný Želvu s pomocníky porazit, poněvadž je v oslabený pokročilým stupněm těhotenství. Bílému hadovi se v boji sice nevyhrál, ale kouzlem pagodu zaplavila voda a ta se hroutí. Xi Xianovi se na poslední chvíli podařilo se zachránit...
Opera pak dále pokračuje tím, že Bílý had na svět přivede syna jménem Xu Mengjiao. Setkává se ve městě s domněle mrtvým manželem. Mstou posedlá Želva je však vystopuje a po porodu zesláblého Bílého hada přemůže. Uvězní ji v pagodě. Po dvaceti letech syn dokončí studia a setkává se se Zeleným hadem. Zelený had se utká s Želvou v podobě zlého mnicha a konečně jej přemůže. Bílý had je vysvobozen a setkává se opět se svým mužem a se svým synem. Proradné Želvě se podaří v podobě zlého mnicha v oranžovém hábitu uprchnout. Ukryje se v žaludku kraba. Od té doby se říká, že všichni krabi mají právě takové oranžové vnitřnosti.

Vstup zdarma.