školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Autorské čtení

KINOKABARET, Aneta Honzková: Podzemní prameny

Cyklus KINOKABARET představuje tvorbu mladých scénáristů. Dosud nerealizované filmy dostanou možnost alespoň na jeden večer ožít v podobě inscenovaného čtení.
5.10.
Čt 20.10. - 19:30

V říjnovém KINOKABARETU představíme scénář studentky FAMU Anety Honzkové Podzemní prameny.

Text je inspirovaný románem Denní dům, noční dům současné polské autorky Olgy Tokarczuk. Jeho děj se odehrává v Kladsku, v prostředí česko-polských Sudet. V příběhu se mísí realistické prvky s magií a mystikou starých zkazek a pohádek, tedy s jakýmisi „podzemními prameny“ tohoto kraje.

Příběh otevírá vypravěčka Aska, která se po letech vrací do česko-polských Sudet, svého někdejšího domova. Seznamuje nás s životními příběhy svých sousedů, kteří se marně snaží vzpírat svým tragickým osudům.
Denní dům, noční dům, kniha jedné z nejpopulárnějších polských autorek Olgy Tokarczuk, bývá přirovnávána k domácím kronikám, které si vedly staropolské rodiny. Zaznamenávaly se do nich náboženské písně, důležité politické i rodinné události, pověsti a sny, ale také účty a recepty. Denní dům, noční dům je tedy koláží nejrůznějších příběhů, motivů a postav existujících v krajině polozapomenutého česko-polského pohraničí. A jelikož si tento kraj žije vlastním, magickým životem, není divu, že také jeho obyvatelé a mají nezřídka povahu prazvláštní, stejně jako jejich příběhy a sny. „Právě tu noc se mi zdálo, že Marta měla na zádech zárodky blanitých křídel. Sundala si blůzu z ramen a ukazovala mi je. Byla malá, ještě srostlá s kůží, zmačkaná jako motýli křídla, jemně pulzovala. 'Takže takhle to tedy je,' řekla jsem, protože jsem byla přesvědčena, že ta křídla všechno vysvětlují...“
Nejdůležitější je to, co přežívá a pokračuje. Příroda, potomci. Touha žít, i když je někdy jednodušší neexistovat. Všechno má svou temnou a světlou stránku. Není podstatné stavět nové, ale zachránit to, co se rozpadá.

Režie: Natálie Císařovská
Dramaturgie: Vojtěch Bohuslav

Vstupné 80,- / 60,-