školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Klub stereoskopické fotografie

Klubový večírek s veřejnou projekcí
St 29.10. - 20:00

Jan Kříženecký a klub stereoskopické fotografie představí svou tvorbu a promítnou jedinečné trojrozměrné diáky na téma Technika v prostoru aneb muzejní sbírky oběma očima (pohled do hlubin Ekotechnického muzea v Bubenči a spol.).)

Stereofotografie je fotografie zachycující prostor. Jedním ze způsobů, kterými lidský mozek posuzuje vzdálenost pozorovaných předmětů, je dvouoké vidění. Díky rozdílné poloze obou očí je obraz z každého z nich lehce odlišný a vyhodnocením obou dílčích obrazů v mozku vzniká prostorový vjem. Stereofotografie využívá tohoto jevu a spočívá v pořízení dvou snímků z mírně odlišné polohy, z nichž každý je následně prezentován jednomu oku.

Vznikají tak dva oddělené technické problémy: zachycení dvojice odpovídajících snímků a zprostředkování patřičného obrazu pro každé oko. Pro správný výsledek je nutné při snímání i zobrazení dodržovat přesná pravidla. Zejména složitost a náročnost kvalitních metod zobrazení vždy byla příčinou malého rozšíření stereofotografie.

Stereofotografie vznikla nedlouho po objevu fotografie samotné a v minulosti bylo několik období, kdy dosáhla širší popularity - především na přelomu 19. a 20. století a v 50. letech 20. století v souvislosti s rozvojem barevného pozitivního filmu. Společně s rozšířením digitální fotografie se nyní do podvědomí dostávají především anaglyfy, stereoskopické snímky zpracované pro prohlížení červeno-modrými brýlemi. Této metodě nelze upřít její jednoduchost, existují ale nesrovnatelně kvalitnější způsoby zobrazení, klasické i digitální, a stereofotografii, jako mnohem serióznější obor, nelze zjednodušit pouze na tuto metodu.
(Zdroj: Klub stereoskopické fotografie)

Součást výstavy Diapozitiv audiovize v éře domácích médií

viewmaster

Další fotografie 

Klub stereoskopické fotografie (1)
klub stereoskopické fotografie (2)
klub stereoskopické fotografie (3)
Klub stereoskopické fotografie (4)
klub stereoskopické fotografie (5)
klub stereoskopické fotografie (6)