školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Diskuse

Náhlý a sprostý vpád sovětských vojsk

Diskuse s Revazem Cincadzem
Čt 21.8. - 18:00

Knihovna Václava Havla a Ústav pro studium totalitních režimů zvou na diskuzi s Revazdem Cincadzem, jedním z „bezejmenných“ protestujících občanů SSSR proti invazi spojeneckých vojsk do Československa v srpnu 1968.
Případ Revaze Cincadzeho je zajímavý tím, že nebyl příslušníkem disidentských skupin, nepřipojil se ke konkrétním organizacím, sdružením a skupinám, které v tomto historickém období sovětské Gruzie existovaly. Svůj protest vyjádřil osobitě – napsal předsedovi Rady ministrů SSSR A. N. Kosyginovi dva dopisy, v nichž uvedl své názory na celkové budování země. Druhý dopis z 14. března 1970 zahájil slovy „Vyjadřuji svůj rozhodný, rozhněvaný protest v souvislosti s náhlým, sprostým, ničím neodůvodněným vpádem sovětských vojsk na území Československa. Proti nám a proti této věrolomnosti povstal celý svět.“
Za napsání tohoto dopisu byl Revaz Cincadze zatčen a podroben psychiatrickému vyšetření. Za údajnou schizofrenii byl držen v psychiatrické léčebně v Kazani, propuštěn byl až po téměř dvou letech.
Akce je pořádána za podpory velvyslanectví Gruzie.

Další fotografie