školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Noční pták (Fidler & Konopásek)

Signály ve Školské
Čt 23.5. - 21:00

Luboš Fidler: autorský nástroj Roletofon, elektrická kytara, bicí souprava, zpěv

Zdeněk Konopásek: bubny a činely, trubka

Noční pták je duo Luboše Fidlera a Zdeňka Konopáska. Noční pták jedním pařátem vězí v historii české alternativní hudby 70. - 90. let. (Fidler patří k zakladatelům skupin Stehlík/ Švehlík, Kilhets, stál u počátků MCH Bandu. Konopásek působil v Dvouleté fámě a v Kvartetu Dr. Konopného). Oba hráče pojí opakovaná spolupráce s Oldřichem Janotou).

Pařátem druhým se Noční pták opírá o současný stav improvizované hudby a volné zvukové experimentování. Fidler se od 80. let věnuje vývoji vlastních hudebních nástrojů a akustických instalací. Konopásek se v poslední době věnuje volné improvizované hře na bicí.

Během poslední doby se Noční pták objevil na řadě scén nezávislého umění a připravuje oficiální nahrávku.

Co vlastně Noční pták dělá, když se ozývá do tmy? Zobanem klove, naráží a drbe do prázdných PET- lahví, použitých plechovek, zvučných klacíků a oblíbených roletových tyčí, jako kdyby rozezníval nějaké nové, neznámé zvukostroje. Křídly přitom tluče a klepe do pohozených rezavých hrnců a jiného starého plechu jako na nějakou bicí soupravu. Prohrabuje se ostružiním a stébly tlející trávy okolo sebe coby strunami kytary. Houká, chrčí, vrká, mrmlá a popiskuje - to jako by se člověk pokoušel říkat první slova. Občas dokonce jakoby zazněla nějaká píseň.

Většinu roku hnízdí Noční pták ve staré škole na Albeři, v Jižních Čechách. Zrovna ve Školské by se tedy mohl cítit jako doma. Ve svém komorním vystoupení nabídne kromě perkusivně-hlukových improvizací také suitu Signály, ve které jsou hudebně rozvedeny rodinné svolávací hvizdy tří spřátelených karlovarských rodin z 50. a 60. let minulého století.

Vstupné: 80 Kč – Snížené: 60 Kč

Noční pták

Další fotografie 

Noční pták
Luboš Fidler, Roletofon
Noční pták (Fidler & Konopásek)
Noční pták (Fidler & Konopásek)
Noční pták (Fidler & Konopásek)
Noční pták (Fidler & Konopásek)