školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Koncert

Sharif Sehnaoui - solo

Martin Alaçam & Georgij Bagdasarov - duo
Čt 21.3. - 20:30

Kytarista Sharif Sehnaoui (spolu s Mazenem Kerbajem) patří mezi nejdůležitější hybatele libanonské experimentální a improvizační scény. Nejenže je sám aktivním hudebníkem koncertujícím kromě arabské části světa často po Evropě a USA, ale je duší jedinečného a zřejmě jediného na improvizaci zaměřeného arabského festivalu Irtijal (koná se každoročně na jaře v Bejrútu) i vydavatelství, jež „publikuje to nepublikovatelné na libanonské umělecké scéně“. Jednou z položek labelu Al Maslakh („Jatka“), zaoženého v roce 2005, je sólové album Old and New Acoustics (2010), dle mně dostupných informací první sólové album Sharifa Sehnaoui. Sehnaoui při sólové hře používá akustickou kytaru spíše jako perkusivní nástroj než jako klasický drnkací strunný nástroj. Kytaru má položenou na klíně a někdy ke hře užívá různé paličky (některé navíc vpreparované mezi struny), jindy kovové ladičky, kterými různě rozvibrovává části kytary. Běžné je pro něj též užívání kovových válečků, jimiž přes struny na různých místech kytary přejíždí. Tak ostatně začíná i album Old and New Acoustics. V počátku první části To Boldly Go Where No Man Has Gone Before (odkazující ke klasické úvodní větě každého dílu původního seriálu Star Trek) pracuje Sehnaoui i s tichem, v kterém nechává dlouze zanikat naléhavosti preparované kytary. Později se přes zvonivě kovové zvuky promění proud hudby v pro Sharifa Sehnaoui typickou rytmickou, perkusivní hru. Tempo zrychluje a soustředěnost „bubnujícího“ hráče je až hmatatelná. Přirozená je pro něj i hra na tělo kytary, kde se v rychlém tempu střídají údery paličkami do strun a dřevěné desky, a tvoří tak iluzi dvou nástrojů.

O všem výše zmíněném se budeme moci přesvědčit při premiérovém vystoupení Sharifa Sehnaoui v České republice, které sebou přinese i první jarní den. Jeho solu bude předcházet domácí kytarové duo Georgije Bagdasarova a Martina Alačama.

Georgij Bagdasarov započal svou hudební dráhu jako kytarista v psychedelickém punkovém bandu a přes konceptuální techno dospěl do oblasti volné improvizace. Svoji tvorbu rozvíjí v instrumentáři předmětů nalezených většinou na bleším trhu. Hraje na saxofon, kytaru preparovanou nalezenými předměty a v neposlední řadě na gramofon. Nahrával a vystupoval s řadou hudebníků v oblasti jazzu, noisu, electronica a dalších žánrů, například Richard Deutsch, Jerome Noetinger, Yoshio Mashida, Les Halmes, Dill, Yutaka Makino, DJ Sniff, Nikolay Rubanov, Fitz Ellarald ad.

Martin Alaçam, kytarista narozený v Istanbulu, od roku 1993 hrající ve skupině Metamorphosis. Alaçam spolupracoval z řadou dalších hudebníků (Marcus Godwyn, Sing Sing, Theater Brett, Pavel Fajt...), složil hudbu k několika divadelním hrám a tanečním vystoupením.

Vstupné: 80 Kč – Snížené: 60 Kč