školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Simon Whetham

Hostující umělec
29.12.31.1.

Simon Whetham je britský zvukový umělec a performer. Během posledních osmi let rozvíjel práci s terénními zvukovými nahrávkami jako s výchozí surovinou hudební kompozice. Jedná se nejčastěji o zvuky životního prostředí (ať přírodního nebo industriálního), které zachycuje takovými metodami a technikami, aby dosáhl specifických nebo nečekaných zvukových jevů.

Odtržením zvuku od jeho přirozeného zdroje a jeho (často značným) zesílením, se zvuk abstrahuje - je nám sice ještě známý, ale je už součástí jiného než běžného předmětného světa. Simon Whetham prezentuje v poslední době svou práci se zvukem v podobě performancí nebo zvukových instalací, kde se prostor samotný a objekty v něm stávají hudebními nástroji.

Simon Whetham publikoval velké množství nahrávek prostřednictvím hudebních vydavatelství Touch Music, Cronica, Dragon's Eye, Monochrome Vision and Entr'acte; spolupracoval s hudebníky, malíři, videoartisty, tanečníky, básníky; vedl poslechové workshopy a workshopy terénního nahrávání zvuku ve Velké Británii, Estonsku, Kolumbii, Chile a Austrálii a získal množství ocenění, zejména za projekt "Active Crossover“.
Projekt "Active Crossover“ podporovaný Arts Council England a PRS for Music Foundation zahrnuje zvukové instalace, performance, spolupráci s lokálními umělci a zvukové workshopy. Byl uskutečněn v šesti městech ve Velké Británii a také v Estonsku, Argentině, Chile, Kolumbii a Austrálii, v budoucnu proběhne v Německu a v Norsku.

V současné době se Simon Whetham účastní vzdělávacího uměleckého projektu RED Artes Visuales de Medellín v Kolumbii, kde vedl po dobu devíti týdnů workshopy poslechových cvičení , nahrávací techniky a konstrukce mikrofonů pro 7 různých skupin účastníků ve věku 8 a 18 let.

Země 

United Kingdom

Medium 

sound art, field recording