školská 28

komunikační
prostor

Newsletter

Přihlásit se k odběru Newsletter feed

Vyhledávání

Hlavní Galerie

'Sonic Activity: Prague'

Simon Whetham
5.2.20.2.
St 4.2. - 18:00

Autor děkuje za nahrávky účastníkům dílny: Eduard Bakalář, Jan Franc, Michal Zbořil, Katarína Gatialová, Helena Jiráková, Jana Kneschke, Nicole Palenska, Fortuna Hernandez, Paulina Dobosz, Michaela Doležalová, Tomáš Tetiva

4 kanálová zvuková instalace je inspirována poklidnou atmosférou galerie a celého okolí. Autor v kompozici použil koláž z nahrávek běžných zvuků interiéru galerie, ze záznamů ruchů z tvůrčí dílny a z koncertu. Autory nahrávek jsou účastníci dílny poslechových cvičení, stavby mikrofonů a náhrávání v terénu.

Simon Whetham je britský zvukový umělec a performer. Během posledních devíti let rozvíjel práci s terénními zvukovými nahrávkami jako s výchozí surovinou hudební kompozice. Jedná se nejčastěji o zvuky životního prostředí (ať přírodního nebo industriálního), které zachycuje takovými metodami a technikami, aby dosáhl specifických nebo nečekaných zvukových jevů.

Odtržením zvuku od jeho přirozeného zdroje a jeho (často značným) zesílením, se zvuk abstrahuje - je nám sice ještě známý, ale je už součástí jiného než běžného předmětného světa.

Simon Whetham prezentuje v poslední době svou práci se zvukem v podobě performancí nebo zvukových instalací, kde se prostor samotný a objekty v něm stávají hudebními nástroji. Jeho nahrávky vyšly u řady hudebních vydavatelství. Pořádá dílny terénního nahrávání, aktivního poslechu a stavby kontaktních mikrofonů. Projekt "Active Crossover“ podporovaný Arts Council England a PRS for Music Foundation zahrnuje zvukové instalace, performance, spolupráci s lokálními umělci a zvukové dílny. Uskutečnil jej ve Velké Británii, Estonsku, Argentině, Chile, Kolumbii a Austrálii, připravuje se v Německu a v Norsku.

Výstava a dílna jsou součástí tvůrčího pobytu v rámci programu rezidencí Open Studios v Galerii Školská 28.

About the Artist 

Další fotografie